Od folklóru cez experiment po dokuromán

V stredu 12. februára 2020 odborná porota ceny Anasoft litera vyhlásila tohtoročnú desiatku. Štyria autori a štyri autorky už v tejto prestížnej literárnej cene boli nominovaní. Jedna kniha je prozaickým debutom.

Od konca apríla minulého roka porota v zložení Lubomír Machala, Michal Jareš, Peter F. ‘Rius Jílek, Zuzana Belková a Dado Nagy čítala 158 prozaických kníh, ktoré splnili kritériá a boli tak automaticky nominované do 15. ročníka. Z nich vybrali desať najzaujímavejších titulov: Ostrov Petra Balka (KK Bagala), Koža Jany Bodnárovej (Aspekt), Hodiny lietania Etely Farkašovej (VSSS), Čepiec Kataríny Kucbelovej (Slovart), Posledná barónka Silvestra Lavríka (Dixit), Modus vivendi Zuzany Mojžišovej (Artforum), Tvoja izba Michaely Rosovej (vl. nákl.), Šeptuchy Aleny Sabuchovej (Artforum), Kšeft Víťa Staviarskeho (Vydavateľstvo staviarsky ) a Fytopaleontológia Petra Šuleja (Marenčin PT).

 

Vyjadrenia porotcov Anasoft litera 2020

Zuzana Belková

„Pokiaľ ide o výslednú podobu desiatky, nezostala vo mne trpká príchuť väčšej miery kompromisu (...). Ak by som na ňu mala nazerať cudzími očami, zrejme si v pozitívnom zmysle všimnem rôznorodosť poetík a narácií vybratých autorov. Ak však na ňu nazerám svojimi zasväteneckými očami ženy, ktorá zviedla zopár nevyhnutných argumentačných mikrosúbojov (...), znamená pre mňa vyváženú skupinku silných titulov s vyrovnanými šancami neskôr ašpirovať na najvyššiu métu a titulov, ktoré (...) bodujú originalitou a primeranou mierou literárnosti.“

 

Lubomír Machala

„Anasoft litera je mi sympatická základní koncepcí, tedy snahou reflektovat veškerou prozaickou produkci v určeném čase. Je však velká škoda, že neexistuje obdoba v oblasti poezie. Zmíněná koncepce, usilující o úplnost alespoň prozaickou, ovšem klade velké nároky na porotu, protože hodnocených knih není málo (pres 150 titulů), a většina se nevyznačuje (...) mnoha literárními kvalitami. Snad i proto byla hodnotící debata tak úporná, pozoruhodných a čtenársky obohacujích próz byla hrstka, ale bylo jich přece jen víc než deset. (...)“

 

Michal Jareš

„Mám radost z pestrosti, kterou desítka nabízí: sice jsme se o jistých titulech pohádali a ještě se o nich budeme dlouho hádat, a třebaže zařazení některých knih v osobní rovině trochu nechápeme, tak nám setkání poroty ukázalo, že jsme všichni absolventi vysoké školy kompromisu a umíme se dohodnout – snad na zajímavém – výsledku.“

 

Dado Nagy

„Literatúra a umenie sú výrazom subjektívneho pohľadu na svet, a preto aj hodnotenie umeleckých diel je do veľkej miery subjektívne. Som však presvedčený, že minimálne na polovici diel z tohtoročnej desiatky by sa zhodla aj väčšina paralelných porôt. Možno mi vo výbere dve tri knihy chýbajú a iné z desiatky by mi v nej zasa vôbec nechýbali, ale tak to už pri spoločnom rozhodovaní chodí. (...).“

 

Peter F. ‘Rius Jílek

„Výber poroty je vždy o kompromise. Aj keď sme pri niektorých tituloch nedosiahli úplný konsenzus a pri zopár knihách sme vstúpili do konfrontácie, (...) desiatka reprezentuje pluralitu autorských prístupov, charakteristickú pre súčasnú slovenskú prózu. A ak naše rozhodnutie vyvolá diskusiu, tak to je len dobre, lebo literatúra bez diskusie je mŕtva.“