18.05.2005 17:00
Kníhkupectvo Panta rhei v bratislavskom Auparku
Podujatie

Prezentácia knihy Tichí spoločníci

Príjmite pozvanie na

populárno-vedecko-humornú debatu o umelej inteligencii

a prezentáciu knihy

 

 

Františka Gyárfáša

Tichí spoločníci

 

 

18. mája o 17.00

v kníhkupectve Panta rhei v Auparku

debatovať a prezentovať budú

František Gyárfáš,

Eva Borušovičová,

 Katka Slaninková

a Marián Jaslovský,

ktorý je špeciálne zodpovedný za hudobné zavírenie priestoru a času

moderuje

DADO NAGY

kniha vychádza vo Vydavateľstve SLOVART

O knihe

Tichí spoločníci sú napínavým príbehom o svete, do ktorého vtrhli počítačové vírusy.

O digitálnom svete plnom poézie a hudby, ale aj krutom virtuálnom svete nenávisti a deštrukcie. Vírusy cestujú po diaľnicach internetu, aby v nechránenom počítači vytvorili svoje kópie a rozposlali ich ďalej. Hýbu sa, žijú a množia sa! A nielen to. Komponujú hudbu a prepisujú nám knihy. Sú vtipné, priateľské, ale aj zlomyseľné, fanatické, rasistické. Že sú to len útržky strojových kódov? A nie je gén „živej bytosti“ tiež kódom?

Tichí spoločníci však nie sú len príbehom evolúcie digitálnych bytostí, ale aj ľudí, ktorí ich najprv vytvorili, potom ich trpeli a bojovali s nimi, a raz ich možno budú obdivovať.

František Gyárfáš

sa narodil roku 1954 v Bratislave ako optimista. Roku 1978 ukončil štúdium informatiky na EF SVŠT. Dlhé roky sa venoval aplikovaniu umelej inteligencie v praxi, čo len prehĺbilo jeho odpor k hlúposti. Na pád komunizmu reagoval s úľavou a Manifestom nepíšucich spisovateľov, po ktorom sa naďalej odmlčal. V súčasnosti sa živí programovaním kontinentálnych ekologických modelov, ktoré necháva vymýšľať iným. Na Slovenskom filmovom ústave sa podieľa na tvorbe informačného systému o slovenskom filme dúfajúc, že ho aj v budúcnosti bude čím napĺňať. Od roku 1998 prednáša na Filmovej a televíznej fakulte VŠMU Filozofiu internetu, čím sa snaží naučiť študentov rozumieť svetu ľudí. Pravidelne prispieva do viacerých časopisov a elektronických médií. Píše najmä filmové recenzie, ale aj fejtóny, eseje a vedecké mystifikácie. Optimizmus ho neprešiel