Recenzia
Anna Šikulová
16.04.2008

Posledná žena Henricha VIII. - Carolly Ericksonová

Carolly Ericksonová: Posledná žena Henricha VIII.

Bratislava, Slovenský spisovateľ 2008

Preklad Daša Zvončeková

Téma šiestich manželiek tudorovského anglického kráľa Henricha VIII. bola už neraz spracovaná kinematograficky, dokumentárne i literárne. Najnovší román od C. Ericksonovej v krátkosti podáva chronologicky históriu kráľových manželstiev, no zameraný je predovšetkým na poslednú manželku Katarínu Parovú, ktorá ako jediná – aj vďaka tomu, že v mladosti sa zdržiavala v blízkosti kráľa a sledovala zblízka kráľovo prvé manželstvo – si ako jediná osvojila umenie „prežiť“. S ostatnými manželkami sa kráľ buď rozviedol (dvakrát), alebo ich dal popraviť (dvakrát), iba jedna zomrela prirodzenou smrťou a iba posledná ho prežila...

Historický román je žáner čitateľsky stále pútavý. Súčasný angloamerický historický román je pritom zameraný skôr na ľúbostný život hlavných hrdiniek ako na reálne historické udalosti. Tie slúžia iba ako kulisa konkrétnemu ľudskému, zvyčajne ženskému ľúbostnému príbehu; historicko-politické udalosti stoja spravidla v úzadí, a hoci sa podávajú tak, že ovplyvňujú osud určitej, historicky reálne existujúcej postavy, z hľadiska výstavby príbehu ich prekrývajú výrazné motívy zo súkromného života postáv. Práve konkrétny ľudský osud, aj v pohnutej histórii, je to, čo stojí z hľadiska románopisca za zaznamenanie. Udalosti prebiehajú akoby samy od seba, cez intrigy, škandály a náboženské spory, ktoré stoja v popredí záujmu historikov, no jednotlivý, konkrétny ľudský osud stojí za to, aby bol podaný a sprístupnený aj ako fikcia. Súčasní autori, zvyčajne autorky, ho spravidla podávajú z dnešnej optiky nazerania na morálku a na citový život. Tak aj Katarína Parová tu nie je podaná ako žena vnútorne spútaná dobovými predstavami o manželstve a láske, ale ako žena takmer súčasná, ktorá sa vie popasovať s dvorskými intrigami, ba odvážne si utvára aj vlastný názor na teologické problémy. Ako moderná, vnútorne slobodná žena sa od svojho prvého manželstva rozhoduje vo veciach lásky nekonvenčne; aj ako manželka obávaného kráľa má milenca, čo je odvážne aj na dnešné časy... Autorka podáva ženskú dušu zo súčasného hľadiska, a tak sa do jej rozprávania dostávajú prvky moderného života aj moderného chápania sexu, a v tom v takýchto románoch býva výrazný posun oproti dobovému chápaniu manželského života. Dúfame len, že tu nie je výrazný posun aj v historických reáliách a faktoch.

Od Ericksonovej už vo vydavateľstve Slovenský spisovateľ vyšiel román o Márii Antoinette Poznala som lásku, ktorý bol našej histórii bližší – osud niekdajšej rakúsko-uhorskej veľkovojvodkyne a francúzskej kráľovnej sa v ňom takisto podával cez osobné momenty, dokonca intímnou denníkovou formou. Opis života na kráľovských dvoroch poskytuje vždy pútavé, zaujímavé, dekoratívne prostredie, v ktorom sa za kulisami odohrávajú z hľadiska čitateľa pútavo podané drámy ľudského života a smrti.

Anna Blahová